Genel

Konteyner Nedir?

Geçici yaşam amaçlı ve şantiyelerde çalışanların barınması amacı ile kullanılan konteynerler, gelişen teknoloji ile birlikte son yıllarda alternatif yaşam amaçları alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Konteyner, İngilizce olarak “container” kelimesinin Türkçeye dönüştürülmesi ile ortaya çıkmıştır. Depolama ya da son yıllarda yaşam amaçlı olarak kullanılan duvarları ve çatısı kapalı, genellikle çelikten yapılan taşınabilir yapılara “konteyner” denir.

Konteyneri Oluşturan Başlıca Aksamlar

Konteyner bir çok parçanın kullanılmasıyla üretilen bir yapıdır. Bu parçalar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır;
 • Konteynerin metal şaseleri
 • Konteynerin sandviç panel duvar ve çatıları
 • Konteynerin kapı ve pencereleri
 • Konteynerin zemin kaplamaları
 • Konteynerin elektrik ve mekanik parçaları

Konteyneri Modelleri

Konteynerlerin farklı ihtiyaçlara uygun olarak kullanıldığından dolayı farklı modellerde üretilmektedir. Örneğin şantiyedeki ihtiyaç ofis konteyneri ise, konteynerler 3*7 m olacak şekilde tek odalı olarak üretilmektedir. Şantiyedeki konteyner ihtiyacı WC-Duş konteyneri ise, konteynerler 2,4*6,0 m, 3*7 m ve bu ölçülerden daha büyük ve daha küçük olabilecek şekilde WC-Duş konteyneri olarak da üretilmektedir.
Kimi şantiyelerde kontyenerler yemekhane konteyneri olarak da talep görmüş ve üretimi yemekhane konteynerine uygun olacak şekilde yapılmıştır. İçerisinde yemek pişirilebilecek ve servis edilebilecek kadar bir mutfak alanı ve bununla birlikte personelin yemek yiyebileceği bir yemekhane alanı da oluşturulmaktadır.
Konteyner Modelleri kısaca aşağıda belirtilmiştir;

 • Ofis Konteyneri
 • Yaşam Konteyneri
 • Koğuş Konteyneri
 • Yatakhane Konteyneri
 • WC Konteyneri (Tuvalet Konteyneri)
 • Duş Konteyneri
 • Demonte Konteyner
 • Flat Pack Konteyner

Şantiye Konteyneri

Konteyner Ofis (28)

Konteyner Ev (1)

Deprem Konteyneri (1)

Özellikle 1990 yıllardan itibaren Türkiye’deki şantiyelerde kullanılmaya başlanan yaşam konteynerleri ile ülkemizin genel olarak tanışması 1999 depremiyle olmuştur. Büyük kayıplar verilen bu deprem sonrası insanların geçici barınma amacı ile konteynerlere olan ilgisi ve ihtiyacı gün geçtikçe artmıştır. İlk zamanlarda metalden bükme profillerin birbirine kaynatılarak oluşturulan konteynerin iskelet sisteminin duvar ve çatısında trapez saclar kullanılmıştır. İç cephe kaplamalarında ise daha çok PVC lambri kullanılmıştır. Duvarlar ve çatı aralığında ise cam yünü ya da mineral yün izolasyonlar kullanılmıştır. Metal kapıları, PVC pencereleri, elektrik ve mekanik aksamı ile geçici barınma ihtiyacına çözüm sunmuştur.

2000’li yılların başında ile birlikte bölgemizde yaşanan savaşlardan dolayı, yabancı askeri güçlerin de konteyner ihtiyacı ortaya çıkmış ve bu ihtiyacı özel firmalar aracılığı ile bölgeye yakın olan ve bu anlamda pazarı gelişmiş olan Türkiye’den karşılama düşüncesi ortaya çıkmıştır. Bu süreçte Türkiye’de üretilen konteynerlerin artık basit tarzda derme çatma konteyner olarak değil, bu firmalara satış yapabilmek için uluslar arası standartlarda üretim yapabilme ihtyacı doğmuş ve bu bağlamda gerekli ARGE çalışmalarına önem verilerek gerekli olan sertifikalar alınmış ve üretim kalite, kabiliyet ve kapasiteleri arttırılmıştır. Bununla birlikte konteynerlerin yurt dışına ihracatları da başlamıştır.

Gelişen teknoloji ile birlikte ARGE çalışmalarını hız kesmeden devam ettiren firmalar, makine hatlarını kurarak artık derme çatma kaynaklı sistem konteyner şaseleri yerine, kurulacağı bölgenin statik gereksinimlerine uygun üretim sistemleri geliştirmiştir. Bu sistemlerde ön plana çıkan roll-form hatları olmuş ve konteyner şaseleri hazır ve kaynaksız, civatalı olacak şekilde galvaniz sacdan üretilmeye başlamıştır. Şase sistemlerindeki bu gelişmenin yanı sıra daha iyi izolasyon sağlayabilmek amacıyla duvarlarda ve çatıda trapez saclar ve PVC lambiriler ile uğraşmak yerine modern yüksek yoğunluktaki izolasyonları ile sandwich paneller kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde üretilen konteynerler artık daha kaliteli ve ekonomik olarak üretilmeye başlanmıştır.

Özellikle 2005 yılından itibaren ülkemizde üretim yapan konteyner firmaları yurt dışı satışlarına daha fazla ağırlık vermeye başlamıştır. Bu bağlamda üretilen ürünler özellikle yaşam konteyneri olarak Afganistan’a, devamında WC-Duş ve yine yaşam konteyneri olarak Irak’a gönderilmeye başlanmıştır. Sürecin devamında enerji ve inşaat alanında faaliyet gösteren firmaların başta Libya ve Katar olmak üzere konteyner ihtiyaçları artmış ve bu WC-Duş, yemekhane ve yaşam konteynerlerini Türkiye’den ithal etme sürecine girmişlerdir. Türkiye’deki konteyner üreticisi firmalar, nakliye ve montaj kolaylığı sağlaması açısından konteynerleri demonte olarak paketleyip sevk edebilme arayışına girmişlerdir. Bu dönemde en uygun yöntem olarak “flat-pack konteyner paketleme” sistemi ön plana çıkmış ve konteynerler alt-üst şasesi hazır, duvarları, kapıları ve pencereleri de iki şase içerisinde olacak şekilde paketlenerek 1 tırda yada 1 yük konteynerinde en az 10 adet sevk edilebilecek şekilde geliştirilmiştir. Bu sayede Türkiye’deki konteyner üreticisi firmaların konteyner ihracatı potansiyeli gün geçtikçe artmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir